Ktorá kĺbová výživa je najlepšia pre športovcov?

športovci

Kĺbová výživa a prípravky spojené s ňou sa nám zvyčajne automaticky spájajú s rôznymi zdravotnými ťažkosťami, závažnými ochoreniami či dokonca sa môžeme odvážiť povedať – so starobou a pozvoľným prirodzeným opotrebovaním nášho tela. Nie je však pravda, že doplnky kĺbovej výživy sú vhodné na užívanie len v týchto konkrétnych prípadoch a len v nich. Už dávno neplatí, že kĺbový prípravok kúpime k Vianociam či narodeninám/meninám len pre babku a dedka, lebo… nuž, čo iné im kúpiť?

Stále častejšie sa stretávame s prípadmi, že takéto prípravky potrebujú čoraz mladší ľudia. S prílišnou záťažou na kĺby a s ich následným opotrebením sa musia zaoberať a zaoberajú sa aj tí, čo majú sedavú, monotónnu prácu a nedostatočný pohyb. Na druhej strane to isté platí aj pre ľudí, ktorí majú prácu aktívnu, ťažkú a namáhavú. A napokon to isté znenie odkopírujeme tretíkrát, pretože ani športovci sa tentoraz určite nevyhli nášmu hľadáčiku.

Prečo práve športovci?

Nuž je len prirodzené, že ak na svoj pohybový aparát vyvíjame zvýšené napätie – ktoré je pri cvičení žiadúce a pre prijateľný výsledok nevyhnutné – musíme pozorne sledovať, aké reakcie nám naše telo ponúkne späť. Ak je to ranná stuhnutosť, neschopnosť nášho tela dostatočne rýchlo a efektívne sa zregenerovať či praskanie v kĺboch pri rannom behu, vtedy už tieto signály netreba ďalej ignorovať. Je na mieste zauvažovať, či nie je práve čas na výber účinnej kĺbovej výživy pre športovcov.

Ktorá kĺbová výživa je pre športovcov najlepšia?

Ideálna kĺbová výživa pre športovcov by mala obsahovať nasledujúce zložky, najlepšie však ich kombináciu:

 • Glukozamín sulfát – je to čínsky a indický medicínsky zázrak, získava sa zo schránok morských kôrovcov, veľmi účinný najmä pri zmiernení ochorenia osteoartritídy
 • Chondroitín sulfát – magnet na tekutiny, jedna z hlavných súčastí chrupavky, má pozitívne účinky aj na močový mechúr, náš zrak, rôzne podráždenie kože či reflux. Jeho užívaním je dokonca možné predísť srdcovému infarktu
 • MSM (metylsulfonylmentán) je vlastne prírodná a organická forma síry, má protizápalový účinok
 • Kolagén – nevyhnutne potrebný na zachovanie krásnej, sviežej, mlado vyzerajúcej pleti a pokožky, zdravých a vyživených vlasov a nechtov. Napomáha boju s každodenným stresom a únavou.
 • Kyselina hyalurónová – štruktúrou podobná chondroitínu sulfátu. Znižuje trenie v kĺbovom aparáte, znižuje jeho opotrebenie, spôsobuje tlmiaci efekt v kĺboch, tlmí bolesť, má hydratačné a regeneračné účinky
 • Boswellia serrata – je to bylina, obsahuje predovšetkým kyseliny, ktoré vyživujú kĺby a obnovujú poškodené cievy. Aktívne stimuluje tvorbu už spomínaného kolagénu.
 • Rybí olej je olej získavaný z tkanív mastných rýb. Okrem iného obsahuje aj omega 3 mastné kyseliny prospešné hlavne na cievy, srdce, cholesterol, hladinu inzulínu, správnu činnosť mozgu, liečbu a prevenciu depresie, zlepšenie pamäte, koncentrácie a imunity a pod.

Aké účinky možno očakávať po užití kĺbovej výživy pre športovcov?

Ako pri každom inom liečive a výživovom doplnku aj v tomto prípade je nesmierne dôležité najskôr prípravok užívať dlhodobo, pravidelne a v predpísanom množstve. Ak je táto podmienka dodržaná, športovci sa môžu tešiť na mnohé pozitívne účinky ako napr. zmiernenie bolestistuhnutosti kĺbov, regeneráciu nie len pohybového aparátu ale aj svalového a taktiež môžu rátať s ochranou pred zápalmiopotrebením chrupaviek.

Bonusom a niečím, čo by sme nemali zabudnúť spomenúť, je samozrejme aj lepšia výživa väzív a kĺbových spojov a udržateľná pružnosť a funkčnosť chrupavky.

Kĺbová výživa pre športovcov – ktorá konkrétne?

Na trhu je toho mnoho, z čoho je možné vyberať. Zvyčajne najväčší rozdiel, ktorý môže športovcom dopomôcť k správnemu výberu, je percentuálne zloženie a prevaha jednej alebo druhej účinnej látky v rámci toho-ktorého výživového doplnku.

Populárne u spotrebiteľov sú najmä:

Žraločia chrupavka je hlavnou zložkou prípravku s rovnomenným názvom. Je to čisto prírodný organický produkt, bohatý na bielkoviny (medzi nimi kolagén), glukozamín a chondroitín. Okrem klasických overených účinkov na kĺby sa pýši aj preukázateľným zlepšením imunitného systému, poskytnutím výživy pre pokožku, nechty a vlasy a dokonca funguje aj ako prevencia proti rakovine.

Kĺbová výživa Triple Blend Extra Silný bol prvotne zameraný na regeneráciu pohybového aparátu zvierat – konkrétne koní, no výrobca sa kvôli veľkému dopytu rozhodol produkt pretaviť aj do verzie pre ľudí. Pričom sľubuje, že zloženie a jeho účinnosť ostala rovnaká. Okrem klasického glukozamínu sulfátu, chondroitínu sulfátu a MSM, obsahuje aj kolagén I a II typu s pomocnou látkou – jablčným pektínom.

ALAVIS MAXIMA Triple Blend Extra Silný 700g - kĺbová výživa pre ľudí

alavis pre ľudí

 • Cena: 43,90€
 • Doprava: zdarma
 • Eshop: prezdravie.sk
 • Výdrž 1 balenia: 5 mesiacov
 • Bez laktózy
 • Bez lepku

 

Glukozamín sulfát – prípravok, ktorý uľavuje od bolesti a vyživuje kĺby, strašiak osteoartritídy. Funguje aj pri snahe o úbytok telesnej hmotnosti, skleróze multiplex či HIV/AIDS. Pozor! Nemôže sa kombinovať s určitými skupinami liečiv a vzťahujú sa naňho aj osobitné upozornenia už pre existujúce choroby u pacienta.

Inca Collagen je 100% morský bioaktívny kolagén, čo znamená, že sa najväčšmi podobá kolagénu, ktorý si sami vytvárame v tele. Tým pádom sa vstrebáva rýchlo a účinne. Produkt obsahuje až 3 typy kolagénu: I, II a III. Účinok sa dosahuje v oblasti kostí, zubov, pokožky, vlasov a chrupaviek. Výživový doplnok na spomalenie nežiaducich prejavov starnutia ako stvorený.

Inca Collagenbalenie_incacollagen

 

Jeden z najpredávanejších kolagénových produktov. Narozdiel od kolagénu 4000 obsahuje aj kolagén typu III. Tento kolagén je taktiež bioaktívny čo znamená pre ľudský organizmus pozitívnu správu pretože sa lepšie vstrebáva.

Dávkovanie: 1 vrecúško denne rozpustiť vo vode

Nevýhodou tohto produktu je vyššia cena no niekedy je lepšie si za kvalitu priplatiť.

Flextor má výnimočné miesto na trhu výživových doplnkov hlavne kvôli tomu, že obsahuje až 7 účinných látok. Výnimočné sú medzi nimi vitamín C a Bromelaín – rastlinný enzým zmierňujúci opuchy a podporujúci hojenie rán. Prípravok neobsahuje lepok. Bohaté zloženie a certifikovaná výroba je u mnohých zárukou spokojnosti.

Flextor od Advanced nutraceutics

flextor

 • Chondroitín sulfát 300mg
 • Glukozamín sulfát 700mg
 • Boswellia seratta 100mg
 • Kolagén 40mg
 • MSM 200mg
 • Vitamín C 40mg

 

Je kĺbová výživa pre športovcov vôbec potrebná?

Táto nepríjemná, no závažná otázka skrsne v hlave asi každému človeku, ktorý sa začne o kĺbovú výživu aktívne zaujímať. Ak športovcom začínajú problémy v tejto zdravotnej oblasti naozaj strpčovať život, odpoveď je úplne jednoduchá a logická. Kĺbová výživa je v tomto prípade nevyhnutným prínosom do ich aktívneho životného štýlu. Potrebujú ju a pravdepodobne si ju teda aj kúpia.

Čo však robiť, ak sú náznaky kĺbových problémov ešte malé alebo dokonca nimi človek netrpí vôbec? Je aj v tomto prípade pre športovca vhodné dodávať telu kĺbovú výživu prostredníctvom rôznych tabletiek, práškov či injekcií?

Ak sa na toto opýtate ľudí, ktorí už tieto problémy majú, určite vám odpovedia kladne. Kĺbová výživa pre športovcov sa nepreukazuje iba ako efektívny doplnok liečby, ale aj ako prevencia. Na to je dôležité nezabúdať. Častokrát sa stáva, že ak do ordinácie lekára napochoduje športovec, ktorý má už závažné neliečené problémy, lekár už toho v tomto prípade zmôže iba málo. Dokáže pomôcť, ale do 100% stavu už vaše telo pravdepodobne nikdy nevráti.

Zdroje

http://www.fitmagazin.sk/clanky/vytriezvenie-zaciatocnika/kbova-vyziva-brat-ci-nebrat/ https://www.protein.sk/3-top-produkty-na-vyzivu-klbov-171-clanok

https://www.kompava.sk/klbova-vyziva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *