Hľadáte najlepší kolagén na trhu? My vám poradíme

najlepší kolagén

Jednotlivé fakty o kolagéne. Čo to je? Prečo je pre organizmus dôležitý?

V ľudskom tele sa nachádza najvýdatnejší proteín – kolagén. Je obsiahnutý v kostiach, svaloch, koži a v šľachách. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že kolagén je látka, ktorá drží náš organizmus pohromade. Kolagén tvorí kostru, ktoré dáva pevnosť a štruktúru.

Tip: Produkt Inca Collagen obsahuje až 3 000 mg hydrolyzovaného kolagénu a považuje sa za jeden z najpredávanejších kolagénov na trhu.

V biologickej rovine sa rozlišuje endogénny a exogénny kolagén. Endogénny kolagén je prírodný kolagén, zhrnutý organizmom. Exogénny kolagén je sumárny. Pochádza z vonkajšieho zdroja, napríklad výživových doplnkov.

Endogénny kolagén disponuje množstvom dôležitých funkcií. Porucha a vyčerpanie súvisia s zdravotnými problémami. Exogénny kolagén má využitie predovšetkým v chemickom kvantom odvetví. Okrem iného slúži aj na opravy telesných tkanív.

To, ktorý kolagén je najlepší sa dozvieme neskôr. V prvom rade je potrebné poriadne porozumieť samotnému pojmu, dozvedieť sa pár zaujímavých faktov o najhojnejšom proteíne v našom tele.

  • Kolagén sa vyskytuje v celom tele, ale najmä v koži, kostiach a spojivových tkanivách.
  • Niektoré typy kolagénových fibríl, gram-gram, sú silnejšie ako oceľ.
  • Produkcia kolagénu klesá s vekom a vystavením faktorom, ako je fajčenie a UV svetlo.
  • Kolagén je využiteľný aj v kolagénových gázach, to slúži nato, aby vedel do miest poranení prilákať nové kožné zdravé bunky. Niektoré pleťové vody prezentujú, že ich použitie zvýši hladinu kolagénu, avšak opak je pravdou. Tieto molekuly sú veľmi veľké, je veľmi nepravdepodobné aby sa absorbovali pokožkou.

Prehľad doplnkov výživy s obsahom kolagénu

Produkt Približná cena Doprava

balenie_incacollagenInca Collagen
(5€ Zľava: CHCEMZLAVU)

49 € Od 40 € zdarma
collaloc - bioaktívny morský kolagén
Collaloc – bioaktívny morský kolagén
20,90 € Od 60 € zdarma
runcollg kolagén
Hydrolyzovaný kolagén RunCollg
11,95 € Od 70 € zdarma
kolagen 4000
Stada Kolagén 4000
26,62 € Od 30 € zdarma
enzymaticky-hydrolyzovany-kolagenEnzymatický Hydrolyzovaný Kolagén 18,60 € Od 2,60 €
kolagen
MedPharma Kolagén
5,80 € Od 2,60 €

Čo ale robí kolagén a aká je jeho funkcia v našom tele?

Proteín kolagén sa vylučuje rôznymi bunkami, ale hlavne bunkami spojivového tkaniva. Nachádza sa v extracelulárnej matrici. Ide o zložitú sieť makromolekulov. Táto sieť poukazuje na fyzické vlastnosti telesných tkanív. Makromolekulu chápeme ako veľkú molekulu, ktorá obsahujú nespočetné množstvo atómov.

vrásky
S narastajúcim vekom dochádza k zníženej produkcii kolagénu, čo vedie k vzniku vrások a problémov s chrupavkami.

V strednej vrstve kože pomáha kolagén tvoriť vláknitú sieť buniek nazývaných fibroblasty, na ktorých môžu rásť nové bunky. Tento fakt taktiež nahradzuje a obnovuje odumreté kožné bunky.

Niektoré kolagény pôsobia ako ochranný obal, ktorý ochraňuje jemné orgány, napríklad obličky. So zvyšujúcim sa vekom, telo produkuje menej kolagénu. Štrukturálna integrita kože stagnuje. Formy vrások a chrupavka kĺbov sa oslabuje. Taktiež výrazne zmeny zaznamenávajú ženy po menopauze.

Príčinou sú dramatické zníženie syntézy kolagénu. Vo veku 60 rokov je normálny značný pokles produkcie kolagénu. Vo všeobecnosti, ale platí, že kolagén je vstrebateľný. To znamená, že sa dá rozložiť, premeniť a absorbovať späť do tela.

Môže sa tiež utvárať v kompaktných tuhých látkach alebo géloch, ktoré sú podobné mriežke. Môžeme konštatovať jeho univerzálnosť a použitie na akékoľvek lekárske účely a to vďaka jeho rozsiahlemu množstvu funkcií.

Kolagén – čo môže spôsobiť jeho poškodenie?

Niektoré faktory môžu vyčerpať hladiny kolagénu v tele. Ak sa im budeme efektívne vyhýbať, môžeme tým dosiahnuť krajšiu a zdravšiu pokožku.

Konzumácia cukru

K prvému nebezpečnému faktoru patrí nadmerná konzumácia cukru. Ak budete jesť potraviny, ktoré obsahujú veľa cukru tak sa vo vašom tele zvýši rýchlosť procesu, ktorý sa nazýva glykácia. Počas tohto procesu sa cukri v krvi spájajú s proteínmi čo produkuje nové molekuly, ktoré nazývame produkty pokročilej glykácie. Ak nastane problém pokročilej glykácie tak sa proteíny môžu značne poškodiť a tým spôsobiť krehkosť a suchosť kolagénu.

Cigarety

K ďalším nepriaznivým faktorom patrí fajčenie. Elastín a kolagén nachádzajúci sa v koži je poškodzovaný vplyvom chemikálii, ktoré obsahuje tabakový dym. Taktiež nikotín značne ohrozuje krvné cievy v organizme. A nakoniec samotné zdravie a kvalita pokožky sa znižuje s ubúdajúcou hladinou kyslíka.

Autoimunitné poruchy

Medzi ďalšie nebezpečné faktory patria autoimunitné poruchy. Niektoré autoimunitné poruchy spôsobujú protilátky proti cieľovému kolagénu.  Extracelulárnu matricu môžu výrazným spôsobom ovplyvniť genetické zmeny. Produkovaný kolagén môže byť nižší, alebo môže ísť o  dysfunkčný, či mutovaný kolagén.

Deficit vitamínu C v organizme

Aj nedostatok vitamínu C dokáže znížiť hladinu kolagénu. Vitamín C zohráva dôležitú úlohu pri posile rovnováhy molekúl kolagénu. Keďže telo nedokáže vytvárať tento vitamín, tak prijímanie ho pomocou stravy je zásadný faktor pre zachovanie produkcie kolagénu. Najvyšší obsah vitamínu C nájdete v citrusoch, červenej paprike a v ďalších druhoch ovocia a zeleniny.

Slnečné  svetlo

V poslednom rade veľmi nebezpečným pre náš organizmus aj samotnú produkciu kolagénu je slnečné svetlo.V dôsledku pôsobenia ultrafialových lúčov na slnečnom svetle dochádza k rýchlejšiemu rozkladu kolagénu, tým sa poškodzujú kolagénové vlákna a spôsobujú vznik abnormálneho elastínu. UV žiarenie v slnečnom svetle poškodzuje účinok kolagénu a koža sa nesprávne vyživuje, čím spôsobuje vrásky.

So zvyšujúcim sa vekom hladina kolagénu automaticky klesá. Ide o proces, ktorý súvisí so samotným starnutím a nie je mu možné nijako predísť a zabrániť. To, čo môže pomôcť znížiť viditeľné starnutie je vyhnúť sa fajčeniu, ultrafialovému žiareniu, zlým stravovacím návykom. Len takto si vieme udržiavať kožu, kosti, svaly a kĺby zdravé dlhšie.

Otázkou je aký kolagén je tým najlepším? Po čom siahnuť, aby naša pokožka bola stále zdravá, pevná a krásna. Aby naše telo, bolo stále pružné?

Najlepší kolagén – top 3 produkty

Pokiaľ ide o kolagénové výživové doplnky existuje veľa produktov, ktoré pomôžu podporiť funkciu kolagénu. Okrem príjmu kolagénu v strave ide o výživové doplnky, predovšetkým vo forme tabliet, ktoré rýchlo a jednoducho dodajú potrebný proteín. V našom prípade Vám predstavíme 5 najlepších kolagénových produktov v rôznych formách.

Predpokladá sa, že kolagénové šnurovacie séra sú len na vrchole vrchných vrstiev vašej pokožky, ale presne určujú, kde je možné vstrebať potravu cez krvný obeh. Niektorí vedci tvrdia, že po rozbití molekuly sú fragmenty absorbované do krvného obehu a distribuované cez celé telo. V podstate je vaše telo podvedené, aby ste si mysleli, že tieto fragmenty poukazujú na to, že kolagénové poruchy sú naliehavo potrebné, čo potom stimuluje fibroblasty, aby produkovali viac: kolagénu, elastínu, kyseliny hyalurónovej.

Ktorý z kolagénových doplnkov je ale, ten najlepší? Na presne určenie toho najlepšieho výživového doplnku je potrebný ďalší výskum, ale medzitým, ak ste nastavený a presvedčený, že chcete využiť takúto možnosť a prijať kolagén vo forme výživových doplnkov, mali by ste vedieť, ktoré 3 takéto produkty sú považované za tie najlepšie a najefektívnejšie.

Stada Kolagén 4000

kolagen 4000

Každá dávka tohto doplnku výživy obsahuje dva typy kolagénu.

  • Kolagén typ I.: 3990 mg
  • kolagén typ II.: 10mg

Okrem kolagénu obsahuje aj ďalšie zdraviu prospešné vitamíny ako je:

  • Vitamín C
  • Vitamín D
  • Kalcium

Dávkovanie: 1 až 3 krát denne zmiešať 1 vrecúško s 200 až 300 ml vody

Tento prípravok na kĺby má bohaté zloženie a keďže má aj veľmi dobré hodnotenia na portáli heureka.sk tak sme ho vybrali do top 3 produktov s obsahom kolagénu.

Inca Collagenbalenie_incacollagen

 

Jeden z najpredávanejších kolagénových produktov. Narozdiel od kolagénu 4000 obsahuje aj kolagén typu III. Tento kolagén je taktiež bioaktívny čo znamená pre ľudský organizmus pozitívnu správu pretože sa lepšie vstrebáva.

Dávkovanie: 1 vrecúško denne rozpustiť vo vode

Nevýhodou tohto produktu je vyššia cena no niekedy je lepšie si za kvalitu priplatiť.

Apotex Colafit

colafit

Tento doplnok výžive vo forme kociek obsahuje čistý bovinný(nachádzajúci s u hovädzieho dobytka) lyofilizovaný kolagén typu I, čistoty 99,9 %. Mali by ho užívať ľudia, ktorý nadmerne zaťažujú svoje kĺby a taktiež aj mladý ľudia vo vývine.

Dávkovanie: ráno na lačno jedna kocka denne

Takže aké kritéria by mal spĺňať ten najlepší kolagén?

Vybrať si najlepší kolagén aj spomedzi top 3 produktov, ktoré sme uviedli, môže byť veľmi náročné. Avšak my sme Vám pripravili pár dôležitých kritérií, ktoré považujú odborníci za opodstatnené pri rozhodovaní a výbere toho správneho výživového doplnku. V prvom rade by mal každý výživový doplnok podporujúci produkciu kolagénu obsahovať dostatočné množstvo v jeho dennej dávke. Teda jedna denná dávka by mala obsahovať minimálne 1000mg a viac. Popri správnej dennej dávke je potrebné prijať denne aj dostatočné množstvo vitamínu C. Odporúča sa minimálne 1000mg denne.

V práškových formách doplnku si môžete všímať jeho rozpustnosť v pohári. Odborníci taktiež odporúčajú siahnuť po produktoch, ktoré boli klinicky testované. To znamená, že ich účinky sa štatisticky vyhodnocovali na určitej skupinke ľudí.

Varovný prst sa dvíha taktiež pri umelých sladidlách. Tie poväčšine znižujú účinok samotného kolagénu. Ak by ste však chceli ochutený výživový doplnok odporúča sa predovšetkým ten, ktorý je dochutený jedine stéviou. Ten najlepší kolagén na krásu sa odporúča práve rybí kolagén. Ide o jedinečný kolagén, ktorý sa najviac podobá tomu ľudskému v našom organizme. Veríme, že aj tieto fakty Vám napomôžu vybrať si ten správne výživový doplnok, ktorý podporí funkciu kolagénu v tele. Akokoľvek sa rozhodnete, vedzte, že najlepšie riešenie je vždy siahať po čisto prírodných produktov. Tie sú štatisticky najúčinnejšie.

Zdroje
https://www.vitalproteins.com/pages/what-is-collagen https://www.healthline.com/health/collagen-powder-benefits https://happybodyformula.com/best-collagen-peptide-supplements/ https://www.amazon.com/Best-Sellers-Health-Personal-Care-Collagen-Mineral-Supplements/zgbs/hpc/3774321 https://www.webnoviny.sk/nie-je-kolagen-ako-kolagen-viete-si-vybrat-ten-spravny/

https://www.livestrong.com/article/150630-what-are-the-causes-of-collagen-degradation/

Páčil sa vám tento článok?

1 thought on “Hľadáte najlepší kolagén na trhu? My vám poradíme

Comments are closed.