MSM prášok – 9 fantastických účinkov pre vaše telo

msm prášok

MSM je organická zlúčenina síry, ktorá je veľmi dôležitá pre naše telo. Túto zlúčeninu obsahujú zelené rastliny, zvieratá ale aj ľudia. Taktiež sa vyrába umelo v laboratóriách.

Môžeme ho označiť ako aj ako stavebný pilier pre naše kosti, kĺby a dôležitú úlohu má aj pri posilňovaní našej imunity. Krátkodobé štúdie tejto zlúčeniny preukázali, že dokáže zmierniť bolesť a opuch kĺbov a pomáha pri produkcii kolagénu a glukozamínu. Ak vás táto téma zaujala tak čítajte ďalej.

MSM – gymbeam.sk

msm prášok

 • Zloženie: 100% MSM
 • Cena: 2,95€
 • Obsah balenia: 250g
 • Dávkovanie: 1g denne zapiť vodou

MSM prášok – účinky na náš organizmus

Táto látka má veľa pozitívnych účinkov, ktoré boli preukázané vykonaním štúdii. Poďme sa pozrieť na to, ktoré to sú:

Zmierňuje bolesť kĺbov a svalov

Toto je asi najznámejší účinok tejto látky. Bolesť kĺbov a svalov môže znížiť mobilitu a obmedziť pohyb nášho tela, čím sa zníži aj kvalita nášho života. Štúdie zamerané na účinky tejto látky preukázali, že znižuje zápal v tele, dodáva tkanivu pružnosť a ochraňuje konce kĺbov.

V jednej štúdii sa zúčastnilo sto ľudí starších ako 50 rokov. Títo ľudia boli rozdelený do dvoch skupín. Prvá skupina dostávala 1200 mg MSM počas 12 týždňov a druhá len placebo. Prvá skupina zaznamenala pokles stuhnutosti, bolesti a opuchu kĺbov a týmto vplyvom aj výrazne zlepšenie kvality života.

Bojuje proti zápalom

MSM dokáže bojovať proti zápalom v našom tele a to tým, že zvýši produkciu glutatiónu(silný antioxidant). Je pravdepodobné, že táto látka znižuje proteinový komplex(NF-kB), ktorý sa podieľa na vznik zápalov v tele.

Výskum, v ktorom sa zúčastnilo 40 mužov, ktorí vykonávali ťažkú fyzickú aktivitu preukázal, že užívanie 3000 mg MSM pred fyzickou záťažou znížilo tvorbu zápalových cytokínov a taktiež zamedzilo tvorbe stresu imunitných buniek.

MSM prášok môže zrýchliť regeneráciu svalov po cvičení

Počas vykonávania fyzickej aktivity, či už je to beh, dvíhanie činiek, práca v záhrade atď., sa naše svaly poškodzujú a vzniká v nich oxidačný stres. To spôsobuje bolesť svalov ľudovo povedané „svalovku“. Vysoká miera tejto bolesti dokáže znížiť mobilitu a celkový pohyb nášho tela.

MSM dokáže zrýchliť regeneráciu poškodených svalových vlákien a tým zamedziť bolesť.

V jednej štúdii sa zúčastnilo 18 mužov, ktorí užívali 50mg MSM na 1 kg telesnej hmotnosti. Po 10 dňoch sa u týchto mužov znížilo poškodenie svalov vplyvom fyzickej záťaži a zároveň sa zvýšila antioxidačná činnosť v tele.

Zmierňuje príznaky artritídy

Protizápalové účinky sú jedným z najväčších pozitív užívania MSM a preto sa používa ako alternatíva liekov pri znižovaní príznakov artritídy. V štúdii na zistenie týchto účinkov sa zúčastnilo 49 ľudí trpiacich osteoartritídou kolena. Títo ľudia užívali 3,4g MSM  počas 12 týždňov čo malo za následok zlepšenie hybnosti a zníženie bolesti a stuhnutosti kĺbu.

Pri ďalšej štúdii sa zistilo, že doplnok výživy, ktorý obsahoval 5 g MSM a 7 g kyseliny boswellovej mal lepšie účinky ako glukozamín pri zmierňovaní bolesti u ľudí trpiacich osteoartritídou kolena.

Užívanie tejto látky spolu s chondroitínom, glukozamínom a kyselinou boswellovou môže zvýšiť ich pozitívne účinky.

Flextor od Advanced nutraceutics obsahuje všetky vyššie spomenuté látky

 • Chondroitín sulfát 300mg
 • Glukozamín sulfát 700mg
 • Boswellia seratta 100mg
 • Kolagén 40mg
 • MSM 200mg
 • Vitamín C 40mg

 

Môže znížiť príznaky alergie

Najčastejší spúšťač alergickej rinitídy je peľ alebo srsť zo zvieraťa. Pri kontakte človeka s látkou, na ktorú je alergický sa v tele uvoľnia zápalové látky, ktoré zapríčinia alergické reakcie.

Je štúdiami preukázané, že MSM znižuje tieto zápalové látky v tele a tým zmierňuje alergické reakcie. V jednej z nich sa zúčastnilo 50 ľudí, ktorí trpeli alergickou rinitídou. Títo účastníci užívali počas 30 dní 2600mg MSM denne. Po tejto dobe sa u týchto ľudí zmiernili alergické reakcie ako je kýchanie, dýchavičnosť a svrbenie.

Môže zvýšiť imunitu

Ľudská imunitu môže oslabiť stres, choroby, nevhodná a nezdravá strava a nedostatok pohybu. Preto je dobré ak tieto negatívne vplyvy vo svojom živote čo najviac obmedzíte. Ďalším spôsobom ako zoceliť imunitný systém je konzumácia MSM.

Jeho protizápalové účinky dokážu úspešne bojovať proti oxidačnému stresu v tele, ktorý oslabuje imunitný systém. Ďalším faktorom je, že dokáže zvýšiť hladinu glutatiónu čo má za následok lepšiu imunitu a celkové zdravie človeka.

Môže zvýšiť zdravie pokožky

pokožkaPokožka obsahuje keratín, ktorý je jej hlavnou zložkou. MSM môže byť prospešný pre našu pokožku tým, že viaže síru na keratín, čím zvýši silu tohto proteínu. Ďalším pozitívom pre pokožku predstavuje zníženie zápalu, ktorý môže poškodiť kožné bunky a spôsobiť vrásky.

V jednej štúdii sa zistilo, že pri natretí prípravku s obsahom MSM na pokožku ľudí, ktorý mali ružovku sa znížilo začervenanie, svrbenie a zlepšila hydratácia.

Pomáha pri boji s rakovinou

Najnovšie výskumy tejto látky boli zamerané na účinky proti rakovine. I keď výskumy mali obmedzené možnosti, ich výsledky mali pozitívny charakter. Zistilo sa, že MSM spomaľuje tvorbu rakovinotvorných buniek v oblasti pečene, hrubého čreva, močového mechúra, pažeráka, žalúdka a kože.

Tieto výsledky sú pozitívne no treba myslieť na to, že ešte treba vykonať množstvo štúdii a výskumov na to aby sa potvrdili na 100%.

Detoxikuje telo

Ďalšou z vlastností je, že dokáže urobiť bunky viac priepustné. To je dôležité pri vylučovaní rôznych toxínov a pri prijímaní živín a hydratácii.

MSM prášok a vedľajšie účinky

MSM je bezpečná látka s minimálnymi vedľajšími účinkami. Pri dávkovaní nie viac ako 4,8 g  denne sa nepotvrdili žiadne vedľajšie účinky. Tak ako aj pri mnoho iných látkach sa môže u niektorých ľudí prejaviť nevoľnosť, nadúvanie alebo hnačka a taktiež pri aplikovaní na pokožku sa môže vyskytnúť jej podráždenie.

Negatívne účinky môžu nastať aj pri konzumácii spolu s alkoholom.

MSM prášok – dávkovanie

Dávkovanie MSM je u rôznych doplnkoch výživy rozdielne. Podľa vedeckých štúdii by to malo byť v priemere:

 • Po vykonaní ťažšej fyzickej aktivity: 50mg/1kg hmotnosti zapiť v s 200 ml vody denne po dobu 10 dní
 • Pri osteoartritíde: 1,5 až 6g denne počas 12 týždňov

Dávkovanie môže byť aj s kombináciou iných látok ako je napríklad kolagén typu II, boswellia serrata, vitamín C alebo bromelaínom a kurkumou.

Zoznam produktov, ktoré obsahujú MSM vo forme prášku

MSM – gymbeam.sk

msm prášok

 • Zloženie: 100% MSM
 • Cena: 2,95€
 • Obsah balenia: 250g
 • Dávkovanie: 1g denne zapiť vodou


Barny`s Triple blend EXTRA silný

alavis pre ľudí

 • Zloženie v 1 odmerke:
  MSM1958 mg
  Glukosamín sulfát1566 mg
  585 mg  Chondroitín sulfát585 mg
  Hydrolyzovaný kolagén typu II22.5 mg
  Hydrolyzovaný kolagén typu I15 mg 
  Vitamín C (kyselina L-askorbová, askorbát sodný) – 19.3 mg
 • Cena: 44,10€
 • Obsah balenia: 700g
 • Dávkovanie: 1 odmerka denne zmiešať s vodou a zapiť


VitalVibe MSM – 250g

msm prášok

 

 • Zloženie: 100% MSM
 • Cena: 9,80€
 • Obsah balenia: 250g
 • Dávkovanie: 2 krát denne 0,5 -1g na 45g váhy zapiť čistou vodou


Kompava MSM 500mg – tablety

kompava msm 500mg

 • Zloženie: MSM 500mg
 • Cena: 11,89€
 • Obsah balenia: 120 kps
 • Dávkovanie: 7-14 rokov – 2 krát denne 1 tableta počas prvých 2 týždňov a potom 1 tableta denne, 15 rokov a viac 2 tablety denne

Skúsenosti s MSM vo forme prášku alebo tabliet

Po preskúmaní recenzii na portáli gymbeam.sk a heureka.sk na MSM prášok môžeme potvrdiť, že je jeho spomínané účinky sa u niektorých zákazníkov, ktorí ho užívali prejavili. Účinky sa dostavia až po dlhodobom užívaní. Avšak treba dbať aj na správnu životosprávu a pohyb.

Zhrnutie

MSM je vhodným doplnkom výživy nielen na kĺby ale aj imunitu, zdravie pokožky, regenerácii svalov a detoxikácii. Mnohí ľudia ho užívajú kvôli bolestiam kĺbov a kvôli prevencii.

Zdroje

https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/complementary-and-alternative-treatments/types-of-complementary-treatments/msm/

https://www.healthline.com/nutrition/msm-supplements#section9

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-522/msm-methylsulfonylmethane

7 Benefits of MSM – The Miracle Supplement

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *