Kyselina hyalurónová – efektívna pomoc na vaše kĺby

kyselina hyaluronova

Čo je kyselina hyalurónová vlastne zač?

Kyselina hyalurónová bola v roku 1934 objavená K. Meyerom v úzkej spolupráci s jeho asistentom J. Palmerom. Chémia ju definuje ako aniónový, nesulfátovaný glykosaminoglykán, ktorý je distribuovaný v spojivových, epiteliálnych a nervových tkanivách ľudského tela. Častokrát ju možno spoznať, aj objaviť podľa iných jej prislúchajúcich mien ako napr. kyselina HA, hyaluron, glykosaminoglykán alebo hyaloronan sodný.

Kyselina hyalurónová obsahuje glukozamín a podobá sa chondroitínu sulfátu!

Kyselina hyalorónová sa tvorí vo forme priehľadného gélu. Aktívne na seba viaže tekutiny a svoju veľkosť vie zvýšiť niekoľko sto násobne. Svojím štrukturálnym zložením je podobná chondroitínu sulfátu a nie je ani tajomstvom, že v sebe obsahuje aj glukozamín.

Kde nájdeme kyselinu HA?

 • Naše vlastné telo

Kyselina hyalurónová sa nachádza v úplne celom organizme človeka. Človek s priemernou váhou okolo 70kg má v svojom tele približne 15 g tejto kyseliny. Ostáva nevyvrátiteľným faktom, že kyselinu hyalurónovú si každý človek dokáže s rôznou mierou úspešnosti vytvoriť úplne sám. No podobne ako je to napríklad s kolagénom, vekom sa táto schopnosť tvorby a produkcie tejto dôležitej látky spomaľuje.

Tento nemilý, avšak prirodzený proces, so sebou následne prináša mnohé nepriaznivé účinky pre naše zdravie a krásu.

 • Jedlo a potraviny

Pri zmienke o kyseline hyalurónovej je mnoho ľudí automaticky navyknutých okamžite si túto látku spojiť s rôznymi kozmetickými prípravkami, ktoré mu prostredníctvom mediálneho šírenia utkveli v hlave. Avšak jej dodanie vieme zabezpečiť aj interne. Jednou z najjednoduchších možností je práve prijatie vo vyváženej a starostlivo vyberanej strave.

 • Nepopulárne vývary z kostí

Jedným z menej využívaných spôsobov „uvarenia“ tejto látky, ktorý sa už posledné roky akosi nenosí, je príprava vývaru z kostí. Nezáleží pri tom či ide o kosti z hydiny, hovädziny či bravčoviny. Dokonca aj vývar z rybacích kostí je v tomto prípade veľmi dobrý nápad, ktorý našej kuchyni nemôže uškodiť. Takto pripravený vývar nedodáva do tela len kyselinu hyalurónovú, ale aj ďalšiu telu prospešnú látku – kolagén.

Podporuje ďalej výskyt zdravých črevných baktérií, ktoré na oplátku zabezpečia zdravé a rýchle trávenie. Vyvaruje nás nepríjemného pocitu prejedenia sa, nafukovania, pocitu plnosti, kŕčov a pod.

 • Ovocie

Najlepšie je konzumovať čerstvé a obmieňať ho. Vitamín C, ktorý nepomáha tvorbe kyseliny hyalurónovej sa nachádza v pomarančoch, grapefruitoch, avokáde, hrozne, čerešniach, mangu či v paradajkách. Obzvlášť odporúčané sú v tomto prípade banány, ktoré nielenže dodajú tie správne výživové látky, ale vedia aj extrémne napomôcť s prípadnou redukciou váhy.

 • Listová a koreňová zelenina

kapustaDôležitým a významným aspektom tvorby kyseliny hyalurónovej je aj výskyt samotného horčíka, ktorý funguje ako katalyzátor jej ďalšej tvorby. Listová zelenina ako kapusta či špenát a koreňová zelenina ako napr. klasické alebo sladké zemiaky sú teda zdrojom oboch týchto látok a nemali by sme sa báť začleniť ich do svojho jedálnička.

Výživové doplnky a kozmetika

Kyselina hyalurónová môže byť telu dodanú aj inak než v prirodzenej potrave, a to vo forme internej – konkrétne v tabletkách, nápojoch, prášku či injekciách alebo vo forme externej ako súčasť niektorých konkrétnych kozmetických prípravkov. V druhom prípade je jej využitie ale smerované skôr na oblasť pokožky a kože, kde je podľa potreby kozmeticky aplikovaná.

Veľkou výhodou výživových doplnkov je veľmi zriedkavý výskyt nežiadúcich účinkov pri ich užívaní. Fungujú ako prevencia, no pomôžu aj pri už fungujúcom probléme. Užívať ich ale treba dlhodobo – pozitívne účinky sa totižto zásadne dostavujú až po min. 2-3 mesiacoch užívania.

Čo sa deje s našimi kĺbmi, ak v tele kyselina hyalurónová chýba

V tomto prípade musíme znova raz priradiť kyselinu HA do súvisu s produkciou kolagénu. Správa sa totižto v tele podobne. Približne dve tretiny, ktoré sa v našom tele za deň vytvoria, sa v rovnaký deň aj spotrebujú. Zlou správou ostáva, že okolo 40. roku života sa tvorba kyseliny HA zredukuje takmer na polovicu. Viesť to môže k veľmi často sa vyskytujúcej osteoartróze.

Pozor ale na fajčenie, slnko, pobyt v soláriu, rôzne zápaly či nedostatok látok ako sú horčík a zinok – aj tieto aspekty negatívne ovplyvňujú množstvo kyseliny HA v našom organizme.

Pomoc na kĺby

Kyselina hyalurónová vďaka svojej podobe viskózneho gélu dobre odoláva vnútornému tlaku, znižuje tak trenie v rámci kĺbového aparátu, a tak znižuje jeho celkové opotrebenie. Pri nárazoch kyselina HA zabezpečuje tlmiaci efekt a naviac poskytuje pružnosť a výživu kĺbovým chrupavkám.

Ďalej jej známy účinok taktiež spočíva v tlmení bolesti postihnutej kĺbovej oblasti, zvýšenie celkovej pohyblivosti a funguje tiež ako prevencia voči ďalšiemu poškodeniu kĺbu. Má hydratačné a regeneračné účinky. Vhodná je teda aj pre športovcov hlavne po namáhavých a záťažových tréningoch, kedy je svalom a pohybovému aparátu nutné poskytnúť potrebnú rýchlu regeneráciu a výživu.

Kyselina HA injekčne podávaná profesionálom priamo do kĺbu výrazne napomáha pri liečbe osteoartritídy. V nižších dávkach zasa účinkuje pri uvoľňovaní stuhnutosti kĺbov a bolesti hlavne v oblasti lakťov a kolien.

Tip: Bolesť kĺbov – príčiny a ako sa dá odstrániť

Kyselina hyalurónová vs Glukozamín

Je medzi nimi rozdiel? Áno, je i keď sa obe látky častokrát využívajú práve na redukciu bolesti kĺbov. Kyselina HA zadržiava oveľa väčšie množstvo vody, preto oproti glukozamínu ponúka aj zvlhčenie a hydratáciu – oveľa viac mazania – zatiaľ, čo glukozamín poskytuje viac štruktúry a sily. Glukozamín podporuje tvorbu kolagénu a pomáha predchádzať opotrebeniu chrupavky. Kyselina HA je zasa dôležitá pre absorpciu šoku.

Ďalšie využitie kyseliny hyalurónovej

 • Pokožka a koža

Kyselina HA okrem oblasti kĺbov má všestranné účinky aj na ďalšie problémové oblasti nášho života. Jedným z najvýznamnejších účinkoch je výživa a hydratácia našej pokožky. Látka účinne napomáha regenerácii pleti, zlepšuje a zjednocuje jej farbu a odtieň, ochraňuje ju pred znečistením, vypína ju a slúži aj ako prevencia voči najväčšiemu strašiaku – vráskam! Mamičky a tehuľky určite ocenia zmiernenie celulitídy, no najmä prevenciu strií.

 • Iné ochorenia

Nie len bolesť kĺbov či artritída… Kyselina HA dokáže pomôcť pri zápale ďasien, močových ciest, pri problémoch s dýchacím cestami, nádchami vyvolanými alergickými reakciami, pri syndróme suchého oka, dokonca aj pri úpaloch a popáleninách. Máte problémy so spánkom či trpíte chronickou únavou, ktorá vám komplikuje život? Tak aj na to máme jednoznačnú odpoveď. Vyskúšajte kyselinu hyalurónovú!

 • Pomoc pri intímnych problémoch

Kyselinu HA obsahuje viacero liečiv využívaných na problémy s erekciou, pri liečbe pohlavných chorôb u žien pri nepríjemnom svrbení, mykóze či rôznych zápaloch.

Kyselina hyalurónová – cena

Ceny kyseliny hyalurónovej sa pohybujú v rozpätí od 5€ až po 50€, závisí to od formy, množstva a taktiež kvality. Predáva sa vo forme kapsúl, roztoku ale aj prášku.

V najväčšej obľube je podľa portálu heureka.sk HYALURMED Číra kyselina hyalurónová 100ml. Tento prípravok je určený nie len na pokožku ale aj na podporu kĺbov.

HYALURMED Číra kyselina hyalurónová 100ml
kyselina hyaluronova

 • Cena: 44,89€
 • Zloženie: čistá kyselina hyalurónová
 • Obsah balenia: 100ml
 • Dávkovanie: 1 krát denne 12 kvapiek rozriedené s vodou alebo džúsom
 • 1 balenie vydrží na 100 dní denného užívania

Kyselina hyalurónová – recenzie

Skúsenosti uživateľov HYALURMED číra kyselina hyalurónová:

kyselina hyaluronova recenzie

Podobné produkty

Kolagén + C + kyselina hyalurónová
kolagen-c-kyselina hyaluronova

 • Cena: 11,40€
 • Zloženie: 48 mg vitamín C, 10mg kyselina hyalurónová, 360mg rybí kolagén
 • Obsah balenia: 100ml
 • Dávkovanie: 2 kapsule denne
 • 1 balenie vydrží na 30 dní denného užívania
Naturica kolagén forte + kyselina hyalurónová
kolagen kyselina hyaluronova

 • Cena: 31,17€
 • Zloženie: 1 tableta(kolagén): 1000mg a 1 tableta(kyselina hyalurónová): 50mg
 • Obsah balenia: 120 + 60tabliet
 • Dávkovanie: 2 tablety denne(kolagén) a 1 tableta denne(kyselina hyalurónová)
 • 1 balenie vydrží na 60 dní denného užívania
Zdroje

https://draxe.com/hyaluronic-acid/

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1062/hyaluronic-acid

https://antiage.sk/13-potravin-bohatych-na-kyselinu-hyaluronovu-omladnite-s-listovou-zeleninou-ovocim/ https://www.slovenskypacient.sk/kyselina-hyaluronova-do-pier-cena-injekcie-do-kolena-neziaduce-ucinky/ https://www.namaximum.sk/clanky-a-oznamy/clanky/kyselina-hyaluronova-ako-vam-pomoze-pri-bolestiach-klbov/ http://hovormeoklboch.sk/2016/09/kyselina-hyaluronova-pre-hladky-pohyb-a-pruznu-pokozku/ https://tlacovespravy.sme.sk/c/20594842/kyselina-hyaluronova-a-klby.html https://www.slovenskypacient.sk/klby-klbova-vyziva-kolagen-kyselina-hyaluronova/ https://www.hyaluron.sk/kyselina-hyaluronova

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *