Ako účinkuje kyselina hyaluronová na kĺby?

kyselina hyaluronova na klby

Pojem kyselina hyaluronová sa všemožne skloňuje všade vôkol nás, či to už chceme alebo nechceme počuť. Dobre a celkom intímne ju poznajú hlavne ženy, ktoré radi dbajú na svoj vzhľad aj v neskoršom veku. Tento fakt by mohol ale ostatných ľahko zavádzať a budiť dojem, že kyselina hyaluronová je v centru pozornosti iba u ženského osadenstva a nikde inde. My vám hovoríme – vôbec to nie je tak!

Kyselina hyaluronová má mnohé všestranné využitia nie len v kozmetickom priemysle, ale aj v medicíne. A tie určite stoja za to, aby sme ich odhalili. Kyselina HA nie je zaujímavou iba pre ženy, pretože určitými zdravotnými problémami, na ktoré účinkuje, môžu predsa trpieť všetci ľudia bez vekového rozdielu či rozdielu pohlavia. Špecificky kyselina hyaluronová pôsobí aj na pohybový aparát človeka a konkrétne na naše kĺby. Ako presne? S touto otázkou sa práve spoločne popasujeme.

Čo je to kyselina HA vlastne zač?

Kyselina hyaluronová, kyselina HA, hyaluron, glykosaminoglykán alebo hyaloronan sodný. Informácie o nej nájdeme pod všetkými týmito názvami. Jedná sa totižto o tú istú priehľadnú látku, ktorá svoje pomenovanie získala z gréckeho slova hyalos – čo v preklade znamená „sklo“. Táto polysacharidová molekula sa pýši výnimočnou schopnosťou viazať na seba vlhkosť. Dokáže do seba dokonca nasať niekoľkonásobok svojej vlastnej hmotnosti. To je obdivuhodná vlastnosť, no nie?

V našom tele sa nachádza v hmotnosti cca 15g. Tento údaj zvádza k myšlienke, že to predsa len nie je až tak veľa – možno teda kyselina HA nie je až taká dôležitá látka pre fungovanie nášho organizmu. Práve naopak! Podstatná časť (takmer polovica) sa nachádza práve v našej koži, a tam robí naozaj kus poriadnej práce.

Tu sa nám teda odkrýva prvé z jej všestranných využití. Kyselina hyaluronová ako súčasť rôznych kozmetických prípravkov od rôznych krémov cez séra až k injekciám, dokáže aktívne udržiavať mladistvý vzhľad. Po tom túži snáď každý, kto sa chce aj v zrelom veku jednoducho páčiť. Či už pre seba, pre svoju polovičku alebo pre instagramovú fotku.

Kyselina hyaluronová – dôležité vlastnosti pre kĺby

K dôležitým vlastnostiam kyseliny HA sa priradzuje už spomínaná schopnosť viazať na seba extrémne veľké množstvo vody, konkrétne až 6 litrov na gram. Týmto procesom spôsobuje to, že spojivové tkanivo ostáva pevné. Okrem toho kyselina HA vďaka svojej podobe viskózneho gélu predstavuje to najlepšie mazivo pre kĺby, ktoré na svete existuje.

Takéto tkanivo je zdravé, menej stlačiteľné a dobre odoláva aj väčšiemu tlaku vyvíjanému napríklad pri športe či cvičení. Pri obnove tkanív kyselina hyaluronová zaisťuje potrebné živiny a funkčné látky, aby bunková migrácia fungovala z dlhodobého hľadiska tak, ako má.

HYALURMED Číra kyselina hyalurónová 100ml
kyselina hyaluronová na kĺby

  • Cena: 44,89€
  • Zloženie: čistá kyselina hyalurónová
  • Obsah balenia: 100ml
  • Dávkovanie: 1 krát denne 12 kvapiek rozriedené s vodou alebo džúsom
  • 1 balenie vydrží na 100 dní denného užívania

Kyselina hyaluronová – účinky na kĺby a ešte omnoho viac

Strašiak menom artróza

Kyselina HA preukazuje výnimočné účinky hlavne u ľudí, ktorí trpia artrózou. V štúdií, ktorá sa vykonala v roku 2015, sa na vzorke pacientov, tento fakt potvrdil. Všetci pacienti trpeli na ochorenie atrózy kĺbov. Určitej časti tejto výskumnej vzorky sa perorálne podávala kyselina hyaluronová a tej druhej sa ako kontrast ponúklo placebo. Na konci štúdie pacienti, ktorí po celú dobu užívali kyselinu HA, preukazovali výrazné zlepšenie celkovej pohyblivosti, zmiernenie bolesti a úrovne zápalu.

Kyselina HA – nebáť sa použiť aj na kolená!

Veľmi účinné v prípade artrózy kolena sa aplikačne zdajú byť práve injekcie kyseliny HA. Táto možnosť sa preferuje pred inými hlavne, ak pacient trpí cukrovkou. Pretože iné typy injekcií dokážu a môžu zvyšovať hladinu cukru v krvi pacienta.

Injekcie kyseliny HA sa najviac podobajú samotnej tekutine našich kĺbov. Pomáhajú teda obnoviť vlastnosti tejto tekutiny. V niekoľkých prípadoch dokáže takto podaná kyselina hyaluronová stimulovať koleno, aby začalo produkovať viac kyseliny aj svojou prirodzenou formou. Liečba, ktorá pozostáva z 1-3 injekcií, dokáže uľaviť od symptómov choroby až po dobu pol roka, niekedy dlhšie. Tieto výsledky sú, ale samozrejme, vždy variabilné a odvíjajú sa od mnohých ďalších individuálnych faktorov.

Kyselina hyaluronová – na kĺby po cvičení

Kyselina hyaluronová môže byť prospešnou aj pre športovcov a ľudí, ktorí svoje telo radi často udržiavajú vyťažené a v pohybe. Doplnenie kyseliny HA je dôležité hlavne u bežcov a bežkýň, ktorí svoje kĺby zaťažujú behaním po pevných, tvrdých povrchoch ako je napríklad asfaltový chodník/cesta.

Pozitívne účinky však určite ocenia všetci ľudia oddávajúci sa akémukoľvek športu či cvičeniam. Kyselina HA totižto funguje aj ako regeneračný stimulant pre pohybový aparát. A všetci, ktorí radi potrápime naše telo pohybom, vieme, že dostatočná a účinná regenerácia po cvičení je rovnako dôležitá ako aj cvičenie samotné. Inak náš organizmus prichádza o silu/resp. sa neobnoví v dostatočnom množstve a čase na to, aby sme mohli pokračovať v športovo-pohybových aktivitách.

Kyselina HA a iné suplementy – aký je v tom rozdiel?

Po spoznaní účinkov kyseliny HA na kĺby by sme sa mohli spytovať: kam vlastne kyselina hyaluronová so svojimi vlastnosťami a poľom účinnosti vlastne spadá? Nachádza sa v podobnej kategórií ako napríklad glukozamín alebo iné účinné látky dostupné na trhu, ktoré sa zaoberajú práve starostlivosťou o kĺby?

Odpoveď je ÁNO!

Kyselina HA sa nachádza v rovnakej skupine účinných látok ako napr. aj glukozamín či chondroitín. Dôvod je ten, že táto viskózna látka jednoducho funguje na podobnom princípe. Určite ale nie je chybou dodať ju do tela aj samotnú a neponechať stimuláciu jej tvorby iba ako vedľajší efekt výživového doplnku.

Kyselina hyaluronová na kĺby – injekcie vs tablety

Oveľa častejšie sa hlavne pacienti trpiaci artrózou stretnú s kyselinou HA v podobe injekčných náplní. Menej zaužívanou a aj menej overenou formou je gélovitá kapsulová forma alebo tekutá forma. Účinok v tomto druhom prípade nie je preukázaný dostačujúcimi štúdiami ani výskumom.

Kyselina hyaluronová – iné účinky

kyselina hyaluronová na kĺbyKyselina hyaluronová ak sa spojí so svojím dobrým priateľom – kolagénom, dokážu spoločne spáchať ohromné kúsky! Po dermatologickej stránke hydratuje, spevňuje, vypĺňa a zjednocuje pokožku. Ďalej ju chráni pred nežiadúcimi vonkajšími vplyvmi, akými je aj škodlivé slnečné žiarenie, ktorému sa nemožno vyhnúť. Dôležitou informáciou je, že zatočí aj s vráskami a vyživí vaše vlasynechty.

Kyselina HA okrem toho aj napomáha udržiavať alebo navracať mladistvý vzhľad. Ďalej vie zmierniť príznaky alergie. Využíva sa tiež pri niektorých problémoch s močovým mechúrom a pri očných ochoreniach. A napokon je dôležité podotknúť, že zmierňuje aj zápaly – napríklad i zápaly zubov a ďasien.

Zdroje

https://www.healthydirections.com/hyaluronic-acid-benefits-healthy-joints-skin-and-more-hd

https://www.verywellhealth.com/meditation-for-heart-health-89801

https://www.arthritis.org/living-with-arthritis/treatments/medication/drug-types/other/hyaluronic-acid-injections.php

https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits#section8

https://www.berkeleywellness.com/supplements/other-supplements/article/hyaluronic-acid-and-joint-pain

https://www.consumerlab.com/answers/is-hyaluronic-acid-helpful-for-osteoarthritis/hyaluronic_acid/

Hyaluronic Acid Injections: How Do They Treat Arthritis?

https://www.nasezdravie.sk/magazin/kyselina-hyaluronova

https://tvarovajoga.sk/kyselina-hyaluronova/ https://www.hyaluron.sk/kyselina-hyaluronova

https://www.slovenskypacient.sk/kyselina-hyaluronova-do-pier-cena-injekcie-do-kolena-neziaduce-ucinky/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *