Čistý kolagén – pozitívne účinky nielen na kĺby

Čo je to kolagén?

Kolagén samotný je jeden z najdôležitejších proteínov v našom tele. Termín pochádza z gréckeho slova „kólia“, čo znamená lepidlo a francúzskeho „-gene“ vo význame „niečo, čo produkuje“. Kolagén sa koncentruje do kolagénovej siete, ktorá dodáva podporu každej bunke tkaniva v našom tele. Je to skutočne lepidlo, ktoré drží naše telo pokope. Kolagén sa nachádza v našich kostiach, chrupavkách, svaloch, pokožke, šľachách a dokonca aj v očiach.

Prirodzená produkcia kolagénu naším vlastným telom sa vekom oslabuje až úplne vytráca. Okolo 50. roku života sa kolagén samostatne netvorí už takmer vôbec. No väčšinou ešte predtým si väčšina ľudí začína uvedomovať, že chýbajúci kolagén je vhodné doplniť si inými spôsobmi. Pričom je možné vybrať si, akou cestou sa človek poberie – či si zvolí zvýšený príjem potravín bohatých na kolagén alebo zvolí výhodnú kúpu výživového prípravku, poprípade vyskúša nakombinovať oboje.

Čo je teda potom konkrétne čistý kolagén?

vitamin c
Kolagén má najlepší účinok pre telo ak ho konzumujete spolu s vitamínom C.

Pojem čistý kolagén používame predovšetkým v spojení s výživovými doplnkami zameranými na zdravie a podporu kĺbov. Ak produkt obsahuje čistý kolagén znamená to, že v ňom nie sú žiadne ďalšie pridané prísady a teda sa jedná vždy o 100% kolagén.

Táto definícia sa samozrejme nevzťahuje na iné zdraviu prospešné látky, ktoré účinok kolagénu nijako neoslabujú, ba práve naopak. Ďalšie účinné látky sú vždy vítané, nakoľko vedia častokrát znásobiť pozitívny účinok samotného kolagénu.

Čistý kolagén a bioaktívny kolagén na kĺby – je v tom rozdiel?

Pokiaľ sa jedná o čistý kolagén je dosť možné, že sa bude jednať aj o bioaktívny kolagén. Vo výživových doplnkoch na podporu kĺbov je to skutočne extrémne častý prípad. Bioaktívny kolagén je len ďalším plusom, ktoré určitý produkt obohacuje. Bioaktívny kolagén sa získava hydrolýzou, ktorá ako proces umožňuje extrahovať kolagén v tej najčistejšejnajkvalitnejšej podobe. Takýto kolagén získava dodatočné schopnosti ako napríklad stimuláciu buniek na produkciu nášho vlastného kolagénu či podstatne rýchlejšiu absorpciu do organizmu.

Inca Collagenbalenie_incacollagen_bioaktívny_kolagén

 

Jeden z najpredávanejších kolagénových produktov. Tento kolagén je taktiež bioaktívny čo znamená pre ľudský organizmus pozitívnu správu pretože sa lepšie vstrebáva.

Dávkovanie: 1 vrecúško denne rozpustiť vo vode

Nevýhodou tohto produktu je vyššia cena no niekedy je lepšie si za kvalitu priplatiť.

Čistý kolagén – pozitívne účinky nie len na kĺby

Teda nielen zlepšenie pohyblivosti, boj proti bolesti kĺbov a opotrebovaniu chrupavky. Čistý kolagén toho v našom tele dokáže oveľa, oveľa viac. Poďme sa pozrieť na jeho ďalšie pozitívne účinky.

Strašiak na Alzheimera

Typ kolagénu IV dokáže zabrániť nástupu Alzheimerovej choroby. Zvýšeným príjmom čistého kolagénu môžeme nášmu mozgu dodať účinné zbrane na boj proti proteínom amyloidu beta, ktoré útočia na neuróny a sú taktiež spúšťačom Alzheimerovej choroby.

Prevencia proti srdcovým ochoreniam

Čistý kolagén znižuje hladinu cholesterolu, a tým pomáha predchádzať ochoreniam srdcového charakteru, akými sú napríklad srdcový infarkt alebo mozgová príhoda. Kolagén účinne bojuje proti upchávaniu ciev a dopomáha tak k správnemu prúdeniu krvi v tele.

Bude vás zaujímať: Bioaktívny kolagén – kedy a prečo by ste ho mali užívať

Čistý kolagén aj na Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva môže byť vyvolaný rôznymi okolnosťami – napr. stresom, zlou diétou, užívaním určitých druhov liekov, prílišným užívaním alkoholických nápojov alebo preferovaním sedavého spôsobu života. Toto ochorenie je spojené s fungovaním tráviacej sústavy. Príznakmi bývajú zápcha, hnačka, plynatosť, kŕče v bruchu, ale pripojiť sa môže tiež únava, vyčerpanosť, bolesť hlavy, kĺbov a možná je aj depresia.

Kostný vývar je jeden z najväčších zdrojov kolagénu a aj jedným z najlepších možných prírodných spôsobov liečby úniku čriev. No i keď touto chorobou netrpíte, čistý kolagén je stále vhodným doplnkom pre udržanie zdravého chodu čriev aj celej tráviacej sústavy.

Čistý kolagén na mladistvý vzhľad

žena bez vrasokŠtúdiami sa zistilo, že čistý kolagén skutočne ovplyvňuje starnutie pokožky. Užívať by ho mal teda každý, kto chce svoju pokožku a pleť hydratovať, bojovať proti nastupujúcim vráskam, zjednotiť tón pleti a ovplyvniť celkovú elasticitu pokožky a kože.

Pozorované vzorky žien hlásili výrazné zmeny pri užívaní čistého kolagénu už po ôsmich týždňoch. Dokonca staršie ženy preukázali ešte značnejšie rozdiely a zlepšenia. Dôvodom je pravdepodobne to, že je u nich väčší priestor na zlepšenie, nakoľko sa u nich kolagén vytvára pomalšie.

Čistý kolagén buduje svalovú hmotu a redukuje váhu

redukcia vahyNemalo by byť pre nás prekvapením, že kolagén ako hlavná zložka svalového tkanica, sa podieľa na budovaní svalovej hmoty. Táto úloha sa stáva o to potrebnejšou s pribúdajúcim vekom, kedy extra svalová hmota dopomáha správnemu držaniu tela. Kolagén taktiež obsahuje aminokyselinu, ktorá sa spoluúčastní na tvorbe kreatínu. Redukuje aj príznaky celulitídy a zmierňuje stopy strií.

Ako môže čistý kolagén pomôcť pri redukcii váhy? Nuž, pridaním svalovej hmoty táto hmota následne rýchlejšie a ľahšie trávi jedlo a metabolizmus sa výrazne zlepšuje.

Čistý kolagén na vlasy a nechty

Nielen pokožka, ale aj naša koruna krásy dokáže benefitovať zo stáleho prísunu čistého kolagénu. Ten pomáha pri liečbe rôznych ochorení pokožky hlavy, pri suchej pokožke, lámavých a ľahko naštiepiteľných vlasoch. Jednoducho vyživuje, hydratuje a udržiava vlasy zdravé, silne a na oko príťažlivé. Či sa už jedná o ich objem, hustotu alebo žiarivú farbu. Dokonca sa predpokladá, že čistý kolagén by mohol byť aj odpoveďou na problém vypadávania vlasov.

Podobné účinky môžeme očakávať aj pri nechtoch. Každý sa napokon chce pýšiť peknými, zdravými nechtami, ktoré sa neštiepia a hlavne u dám – dokážu prirodzene rásť do požadovanej dĺžky.

Zdroje

7 Benefits of Collagen, According to Science

https://draxe.com/what-is-collagen/

https://www.healthline.com/health/collagen-powder-benefits

https://www.webnoviny.sk/nie-je-kolagen-ako-kolagen-viete-si-vybrat-ten-spravny/ https://www.webnoviny.sk/cisty-kolagen-vyzivuje-a-pomaha/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *