Chondroitín sulfát – podpora kĺbov a chrupaviek

Často nakupujete výživové doplnky a pojem chondroitín sulfát – uvedený na zadnej strane v kolónke „zloženie“ medzi inými možno rovnako neznámymi výrazmi – u vás zanecháva neurčité rozpaky? Chceli by ste sa konečne dozvedieť, čo za zložku vlastne denne a pravidelne užívate? Či už ste získanie týchto informácií v minulosti tak trocha podcenili a výživový doplnok napriek tom užívate či ste ho užívali, alebo sa na kúpu týchto prípravkov práve teraz chystáte po prvý krát, výsledok je v oboch prípadoch rovnaký.

Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo to vlastne chondroitín sulfát je, či je to látka pre naše zdravie dôležitá, kde všade ju nájdeme a aké účinky môžeme po jej užití na našom organizme odpozorovať. Napokon, nikto si nechce kupovať mačku vo vreci!

Čo je chondroitín sulfát a kde sa v našom tele nachádza?

Chondroitín sulfát sa definuje ako sulfátovaný glykozaminoglykán (taktiež známy aj ako „magnet na tekutiny“), ktorý je podľa dostupných chemických informácií zložený z reťazca cukrov (N-acetylgalaktozamín a kyselina glukurónová). Tie sa v rámci tohto reťazca striedajú. Ostáva faktom, že táto výnimočne dôležitá látka tvorí jednu z hlavných stavebných súčastí chrupavky. Okrem toho sa v našom tele nachádza aj na miestach, kde by sme to nečakali a s našimi kĺbmi nemajú nič spoločné ako napr. v močovom mechúre a vo výstelke krvných ciev.

Iné zdroje chondroitínu sulfátu

Pod označením iné zdroje chondoritínu sulfátu máme tentoraz na mysli výhradne zdroje odlišné, než je naše vlastné telo. Náš organizmus si totižto chondroitín sulfát v určitej miere vyrába a dodáva sám tam, kde je to potrebné. Avšak, ak ho v tele ubudne a jeho level sa zníži pod prijateľnú hranicu, táto skutočnosť sa okamžite podpíše na našom zdraví. Zrazu sa u nás začínajú objavovať príznaky problémov, ktoré sme pretým nemali alebo sa zhoršujú tie, o ktorých vieme.

Naše telo teda už na výrobu nestačí. Práve preto je dôležité správne odhadnúť moment, kedy potrebujeme akúsi „pomoc zvonku“ a „nakupnutie správnym smerom“. Vtedy je vhodné siahnuť po výživovom doplnku s prijateľným obsahom chondroitínu sulfátu s doprovodom ďalších účinných látok a dopomôcť tak telu k potrebnej regenerácií.

Tieto doplnkové prípravky výživy, o ktorých hovoríme, sa poväčšine vyrábajú extrahovaním tkaniva chrupaviek takých zvierat ako sú kravy a ošípané, ale poznáme aj prípady, kedy sa extrakcia týka aj napríklad určitých druhov rýb a vtákov. Dokonca na účinnú látku sa dá spracovať a aj sa spracováva chrupavka takého desivého morského tvora, akým je žralok.

Jamieson - glukosamine, chondroitin, MSM
chondroitin sulfat jamieson

  • Cena: 29,99€
  • Zloženie: glukozamín sulfát 500mg, chondroitín sulfát 400mg, MSM 400mg
  • Obsah balenia: 120 tabliet
  • Dávkovanie: 1 tableta denne
  • 1 balenie vydrží na 120 dní denného užívania

Chondroitín sulfát – jeho účinky

Boj proti osteoartritíde

Chondroitín sulfát ako účinná látka bojuje za záchranu kĺbov u ľudí trpiacich osteoartritídou. Vo vnútri nášho pohybového aparátu táto zložka vyvíja dôležitú protizápalovú aktivitu, aktívne stimuluje syntézu proteoglykánov a napomáha tvorbe kyseliny hyalurónovej. Nahliadnuc na to z druhej strany, môžeme povedať, že chondroitín sulfát znižuje výskyt látok, ktoré prispievajú k poškodeniu matrice chrupavky.

Okrem toho chondroitín tvorí a spevňuje štruktúru a zadržiava vodu či potrebné živiny, a tie potom ostávajú v tele, kde môžu aktívne vykonávať svoju funkciu. Taktiež umožňuje molekulám pohybovať sa cez chrupavku, čím sa výrazne zvyšuje schopnosť hojenia kĺbov. Toto hojenie sa vzťahuje jednak na kĺbové ochorenia, jednak na preťaženie pri športe či záťažovej práci ako je napr. obsluha v stoji či zdvíhanie veľkých a ťažkých bremien.

S chondroitínom sulfátom je chránený aj náš močový mechúr!

Močový mechúr. Tomuto orgánu možno častokrát nevenujeme takú pozornosť, akú by sme mali, až pokiaľ s ním nezačneme mať problémy. Jeho bezchybné fungovanie je pre nás akousi samozrejmosťou, každodennou realitou, narušenou len vo veľmi výnimočných prípadoch, no pozor! Chondroitín sulfát môže byť presne tou látkou, ktorú možno nechať v tejto oblasti nenútene pôsobiť aj ako prevenciu a o starosti je postarané.

Chondoritín dopomôže predchádzaniu akémukoľvek abnormálnemu pohybu moču alebo krvi cez cievy alebo steny močového mechúra.

Chondroitín sulfát proti bolesti kĺbov

Chondroitín sulfát sa musí predovšetkým užívať pravidelne a dlhodobo. Na to netreba zabúdať. Jeho účinok dokonca funguje aj niekoľko týždňov po vysadení, takže je možné si medzi jednotlivými dávkami dopriať nenútenú pauzu. Ak takýmto poctivým spôsobom túto látku užívame, dokáže prípravok, ktorý ju obsahuje, zmierniť bolesti zdegenerovaných kĺbov a dopomôcť pri kompletnej obnove chrupavky. Zvýši sa tak celková pohyblivosť, zbavíme sa možných nepríjemných a azda aj nebezpečných zápalov a chrupavka sa obratom stáva pevnejšia, viac odolná tlaku a silám na ňu vyvíjajúcich.

Pomoc na naše očioko

Zrak si každý človek chráni vždy a všade ako najlepšie vie. Napokon máme ho len jeden a ľahko sa môže poškodiť. Je preukázané, že chondroitín sulfát prejavuje pozitívne účinky aj v tejto oblasti. Ako účinná látka sa pridáva do očných kvapiek a využíva sa u pacientoch, ktorí sa preukážu problémom suchých očí. Chondroitín nachádza využitie aj pri operáciách sivého zákalu. Uchovávajú sa v ňom napr. rohovky, ktoré sa využívajú pri transplantáciách.

Chondroitín sulfát po cvičenícvičenie

Chondroitín sulfát dokáže efektívne zredukovať svalovú bolesť po cvičení alebo jej dokonca úplne predísť prostredníctvom kompletnej regenerácie preťaženého svalového aparátu.

Chondroitín sulfát a reflux

Trpíte tým, že vám potrava robí v žalúdku šarapatu v čase, keď sa už má tráviť a odovzdávať živiny do vášho organizmu? Nuž aj na tento problém môže byť odpoveďou práve chondroitín sulfát. V spojení s bežnými liečebnými postupmi uplatňovanými pri tomto ochorení tráviaceho traktu, úspešne znižuje typické symptómy tohto zdravotného problému.

Iné účinky

Chondroitín sulfát dokáže znížiť a zmierniť začervenaniepodráždenie kože. Pozitívne vplýva aj na liečbu psoriázy. Niektoré výskumy sa dokonca odvažujú tvrdiť, že pravidelné užívanie chondroitínu dokáže znížiť riziko vzniku prvého alebo opakovaného srdcovo-cievneho infarktu.

Tip: Prečítajte si recenziu na Alavis Triple Blend Extra silný, ktorého 1 dávka obsahuje až 625 mg chondroitínu.

Vedľajšie účinky chondroitínu sulfátu

Nie je známe, aby mala táto látka nejaké vedľajšie účinky. Nie je vyhotovený žiaden záznam o hocakých nežiadúcich účinkoch pri správnom užívaní. Pri zvýšení dávky nad odporúčanú mieru sa môžu prejaviť žalúdočné ťažkosti, hnačka, plynatosť alebo bolesti hlavy.

Špeciálne upozornenia pri užívaní chondroitínu sulfátu

Bohužiaľ, momentálne nebolo vykonané dostatočné množstvo uspokojiteľných výskumov na to, aby sa preukázalo, že chondroitín sulfát je bezpečné užívať aj v tehotenstve a pri dojčení. Preto sa odporúča neriskovať a látku počas tohto obdobia neužívať.

Taktiež existuje obava, že chondroitín môže nežiaduco vplývať na astmatikov, ľudí trpiacich na zlú zrážanlivosť krvi a pacientov trpiacich rakovinou prostaty. Samotná látka alebo doplnok obsahujúci chondroitín sa preto neodporúča užívať ani v týchto prípadoch.

Zdroje

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-744/chondroitin-sulfate https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/complementary-and-alternative-treatments/types-of-complementary-treatments/chondroitin/

https://www.kompava.sk/prevencia-klbov-chondroitin-sulfat

Chondroitín a jeho účinky

http://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/farmiNEWS/01-2014/18%20Chondroitin%20sulfat%20-%20liek%20alebo%20vyzivovy%20doplnok.pdf

http://www.swissnatural.sk/najlepsia-vyziva-pre-klby-chondroitin-a-glukosamin/ http://www.medaprex.sk/sk/magazin-krasy/slovnik-pojmov/chondroitin-sulfat-377.html https://www.celostnimedicina.cz/chondroitin-sulfat.htm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *