Bolesť kĺbov v tehotenstve – príčiny a domáca liečba

bolest klbov v tehotenstve

Budúce mamičky určite vedia, o čom teraz hovoríme. V tehotenstve sa množstvo jednoduchých, ba až banálnych každodenných úkonov stáva pre ženu obzvlášť ťažkými, niekedy priam nemožnými herkulovskými úlohami. Čo všetko strpčuje žene život, kým na svet privedie nového človiečika? Nuž, je toho vcelku dosť a väčšinou sa v tom či onom období – hlavne v konečných štádiách pri narastajúcom brušku – pridajú aj problémy s kĺbmi, bolesťou, stuhnutosťou a pod. Akoby toho nebolo aj bez toho dosť!

Netreba však zúfať. Príroda a naša vlastná šikovnosť nám ponúka mnoho spôsobov, ako týmto nepríjemnostiam, spojených s najmagickejším obdobím v živote ženy, zabrániť. Oteckovia, pozor, prekvapte svoje nežné polovičky a spoločne s nami nájdite spôsob, ako im účinne pomôcť a uľaviť. Budú vám vďačné nie len ony, ale aj to malé. Netreba zabúdať, že vaše dieťa je s mamičkou spojené nie len na fyzickej ale aj na emocionálnej rovine.

Bolesť kĺbov v tehotenstve – príčiny

Bolesť kĺbov v tehotenstve nie je žiadnym výnimočným úkazom. Klamali by sme, ak by sme tvrdili opak. Otázkou môže byť, prečo vôbec v tomto období u žien vznikajú, ak napríklad celý život žiadnou bolesťou alebo ochorením kĺbového aparátu netrpeli.

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Azda až natoľko, že po kratšom uvažovaní by ste na o prišli aj úplne sami. Z biologického hľadiska telo ženy prechádza v období tehotenstva mnohými zmenami. Jednou z nich je určite aj zmena telesnej váhy. Nie je pritom rozhodujúce, či žena popri tehotenstve aj pravidelne cvičí a udržiava sa v dobrej kondícii. Dieťa čosi váži, a táto extra váha, na ktorú žena predtým nebola zvyknutá, môže byť práve štartovačom ďalších nepríjemností a problémov.

Pohyb je zrazu obmedzený, ťažko sa vstáva, je potrebné dávať pozor, čo žena dvíha, dokonca niekedy je potrebné dvihnúť aj ju samú, ak sa dostane do polohy, z ktorej nevie von. Vo vnútri sa ženské telo rozpína, dieťa a jeho poloha častokrát ovplyvňuje vnútorné orgány, tlačí tu i tam, a to všetko môže mať za následok to, že žena v konečnom dôsledku bude trpieť bolesťou kostí a kĺbov.

Tip: Bolesť kĺbov – príčiny a ako sa dá odstrániť

Na vine je hormón!

Bolesť kĺbov v tehotenstve má aj svojho hormonálneho vinníka. Je ním hormón RELAXÍN. Už podľa názvu bude viacerým jasné, čo tento hormón spôsobuje. Na to, aby mohlo prísť dieťa na svet prirodzenou cestou, tento hormón pripravuje telo matky tak, že uvoľňuje jej kĺbysvaly. Na strane druhej ale pridaná váha a uvoľnené kĺby nie sú vôbec dobrá kombinácia v žiadnej etape nášho života a už vôbec nie v tehotenstve.

Domáca liečba bolesti kĺbov v tehotenstve

Že to ide aj bez liekov? Určite. Napokon je to síce starý argument, ale naše babky nemali lekáreň na každom kroku, ani toľko peňazí, ani liečiv, ku ktorým by sa skutočne vedeli dostať. Vedeli si pomôcť aj inak. Pozrime sa spoločne na pár spôsobov, ako budúcej mamičke uľaviť od nepríjemných bolestí.

Bolesti chrbtice

Bolesť chrbtice je jeden z najčastejších problémov, ktoré sa pri tehotenstve objavia. Nie je ľahké neustále dvíhať malý balvan tam, kde predtým azda bolo iba ploché brucho. Väčšie bruško taktiež častokrát núti ženu zakláňať sa dozadu, čím nielen že škodí chrbtici ale neprirodzene naťahuje aj krčné svaly.

V prvom rade je určite dôležité sledovať si vlastnú váhu. Tehotenstvo nikdy nebolo a ani nebude dôvodom na prílišné prejedanie sa. Je pravda, že žena síce máva svoje chute a niekedy je naozaj peklom im odolať, ale ak si na váhu dáme pozor, naše telo sa nám poďakuje. Diéta a cvičenie nám v tom zaiste pomôžu.

Ďalej účinné na bolesť je aj teplo. Rôzne nahrievacie vankúšiky alebo prikrývky utlmia bolesť a príjemne zahrejú/uvoľnia stuhnuté svaly. Spánok na pevnejšom matracivankúšom medzi nohami môže taktiež priniesť žiadúcu úľavu. Napokon ako posledné odporúčanie nesmieme určite vynechať dobrú a kvalitnú masáž! Z rôznych cvičení je to napríklad jóga, plávanie alebo Pilates.

Ako ísť na bolesť bedrového kĺbu

Bolesť v oblasti bedier je zvyčajne spôsobená uvoľnením väzov, ktoré držia pohromade kĺby spájajúce chrbticu s panvou. Akokoľvek nápomocné je toto uvoľnenie pri pôrodnom procese, na druhej strane spôsobuje bolesť v bokoch, dolnej chrbtici a v nohách. Spanie naboku, zmeny v chôdzi len problému pridávajú na závažnosti.

Správne cvičenie môže priniesť úľavu, no tiež je dôležitá správna poloha pri spánku. Opätovne je dobré, ak sa budúca mamička snaží svoje boky držať v rovnej polohe, a to znova pomocou vankúšov. Pridajte teplú vaňu a terapeutickú masáž a bolesť sa rýchlo zmierni.

Bolesť kĺbov v kolenách

Ďalším častým problémom pri tehotenstve je aj bolesť kolenných kĺbov. Okrem už spomínaných postupov ako je cvičenie, správny postoj, sledovanie telesnej hmotnosti, masáže a teplé zábaly, môžeme v tomto prípade pridať aj napríklad studené obklady, ktoré taktiež vedia zmierniť bolesť. Bandáž pomôže spevniť danú oblasť a pohyblivosť sa zvýši. Pozor! Bandáž musí obopínať miesto pevne, ale nie ho príliš stláčať!

Aromaterapia je ďalším možným riešením. Odporúča sa vmasírovanie olejov, ktoré obsahujú pomaranč, zázvorškoricu. Netreba sa báť ani možnosti vyskúšať rokmi osvedčenú metódu akupunktúry.

Zdroje

https://www.webmd.com/baby/understanding-pregnancy-discomforts-treatment#1

https://www.medicalnewstoday.com/articles/311280.php

https://www.gaiam.com/blogs/discover/natural-pregnancy-cures-back-pelvic-and-hip-pain

https://nanicmama.sme.sk/pre-tehotne-a-cerstve-mamy/bolest-klbov-v-tehotenstve

https://ozonicon.sk/zatocte-s-bolestami-svalov-a-klbov-pocas-tehotenstva/

https://najmama.aktuality.sk/clanok/225530/su-bolesti-v-tehotenstve-v-poriadku/

https://www.modrykonik.sk/zdravie/bolest-bedroveho-klbu/

https://americanpregnancy.org/naturally/treating-joint-pain-naturally-during-pregnancy/

1 thought on “Bolesť kĺbov v tehotenstve – príčiny a domáca liečba

  1. Ak napriek tomu zena v tehotenstve uzije paracetamol alebo ibuprofen, davka by mala byt co najmensia a rozostupy co najvacsie. Pri bolesti svalov a klbov je vhodnejsia lokalna nesteroidova protizapalova liecba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *