Bolesť kĺbov na ruke – aké má príčiny a ako sa jej zbaviť?

Nedá sa povedať, že by tá či oná časť tela bola pre náš život viac alebo menej dôležitá, no všetci sa s určitosťou zhodneme na tom, že ruky sú pre nás vo väčšine prípadov nenahraditeľné. Či už si len potrebujeme ráno zapnúť košeľu, zaviazať šnúrky alebo otvoriť skrinku v kuchyni, či zdvihnúť ťažkú vec – ak pociťujeme bolesť kĺbov na ruke pri týchto bežných činnostiach – môže to pre nás zamenať obrovský problém. Okamžite to pocítime. Každodenné aktivity, ktoré sme bez problémov vykonávali toľké roky, sa zrazu stanú herkulovskými úlohami.

Samozrejme, príčinou takéhoto stavu nemusia byť v každej situácií iba kĺby. Ruky sa v našich hektických životoch častokrát stávajú veľmi vyťaženými nástrojmi. Bolieť nás môžu aj po natiahnutí nejakého svalu, pri zápaloch, zlomenine, narazenine a pod. Avšak sú tu aj príznaky, ktoré už vedú k závažnejším ochoreniam kĺbov. A na tie by sme si mali dať určite pozor. Ktoré to sú a ako proti nim bojovať?

Bolesť kĺbov na ruke? Možno je to artritída!

Možným dôvodom bolesti kĺbov v oblasti ruky je aj ochorenie, ktorého sa mnoho ľudí obáva a desí, a to celkom oprávnene. Artritída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje kĺby v našom tele a tým ich poškodzuje. Ženy sú celkovo náchylnejšie k osteoartritíde než mužská časť populácie. Mimo bolesti v postihnutej oblasti je ďalším sprievodným príznakom aj sťažená pohyblivosť alebo stuhnutosť, opuchcitlivosť. Stuhnutosť sa prejavuje najčastejšie hlavne skoro ráno po zobudení.

Existuje niekoľko typov artritídy kĺbov na ruke. Pre osteoartritídu (OA) aj zápalovú artritídu sú typické príznaky, vymenované vyššie, rovnaké, no v iných sa zasa líšia. Práve tie, ktoré sa odlišujú sú významné pri správnej diagnostike u lekára.

U pacientov so zápalovou artritídou sa môže prejaviť aj začervenanie a väčšinou sú postihnuté obe ruky. Zatiaľ čo u pacientov s OA je bolesť horšia v dominantnej ruke pacienta. Ranná stuhnutosť trvá odlišne dlho u pacientov so zápalovou artritídou – môže dosiahnuť až obdobie hodiny alebo dlhšie. U pacientov s OA je to iba otázka niekoľkých minút.

Podobné články:

Bolesť kĺbov v noci

Bolesť kĺbov v tehotenstve – príčiny a domáca liečba

Bolesť kĺbov – príčiny a ako sa dá odstrániť

 

Ako možno artritídu liečiť?

Po medicínskej stránke existuje niekoľko možností, no viac ich majú pacienti so zápalovou formou artritídy. Zníženie zápalu, prevenciu a zabránenie ďalšiemu poškodeniu dokážu poskytnúť antireumatické lieky. Osteoartritída sa lieči injekciami kortizónu alebo injekciami kyseliny hyaluronovej – tá pomáha premazať postihnuté kĺby.

Je dôležité poznamenať, že žiadna forma artritídy sa, bohužiaľ, nedá úplne vyliečiť. Neexistuje na ňu liek. Rôznymi spôsobmi iba dokážeme zmierniť jej príznaky a zabrániť napredovaniu ochorenia.

Ak to nie je artritída, môže to byť artróza

Artróza predstavuje ochorenie, ktoré vzniká pri opotrebení chrupavky pokrývajúcej povrch kĺbu. Najskôr je poškodená iba chrupavka, no neskôr dochádza aj k poškodeniu kostí. Môže ho sprevádzať nepríjemná a bolestivá deformácia a celková stuhnutosť ruky. Dôvodom vzniku artrózy môže byť predchádzajúci úraz, nesprávne držanie alebo nadmerné zaťažovanie.

Symptómy artrózy sú znova stuhnutosť, opuch, bolesť v pohybe – neskôr aj v pokoji, strata sily v ruke, vŕzganie a pod.

S bolesťou kĺbov na ruke si vieme pomôcť aj doma

V prípade artritídy i artrózy je podstúpenie liečby u odborníka nevyhnutná záležitosť, no niečo málo na zmiernenie tohto závažného stavu dokážeme spraviť aj svojpomocne. Jedna z prvých možnosti je tzv. terapia tepla a chladu. Ako iste všetci vieme, teplo uvoľňuje naše telo. Platí to nielen na svaly, ale aj na kĺby. Ráno, keď sa pacient potrebuje rozhýbať, odporúča sa teplý zábal. Zatiaľ čo večer, po celodennej práci a aktivitách rôzneho druhu, je vhodnou terapiou ľad.

Ako prevenciu na bolesť kĺbov môžete začať užívať kĺbovú výživu. Ak si neviete vybrať ktorú tak prejdite do sekcie Produkty.

Ďalej je tu ešte naša vlastná domácnosť a priestor, kde sa najviac počas dňa pohybujeme. Pomôcť si pacienti vedia tak, že si svoj domov prispôsobia tak, aby svoje ruky nemuseli prílišne zaťažovať. Existuje niekoľko trikov ako si zjednodušiť základné pracovné činnosti v domácnosti. Okrem toho pomôcť vedia aj zariadenia na pomoc pri otváraní, odkladaní predmetov a pod.

Ďalšou vynikajúcou a účinnou domácou terapiou, ktorú môžu pacienti trpiaci na bolesť kĺbov na ruke podstúpiť, je cvičenie a strečing. Špecializovaní terapeuti dokážu pacienta ľahko naviesť na cvičenia, ktoré dopomôžu pri udržiavaní pohyblivosti a zmiernia príznaky stuhnutosti a opuchu. Je potrebné si dávať pozor na potraviny, ktoré zhoršujú zápaly a naopak zásobiť sa tými, ktorých účinky sú protizápalové, ako napr. omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybách.

bolesť kĺbov na ruke - bandážPomôcť môžu dokonca aj ortézy. Predpísať nám ich môže ošetrujúci lekár a v zdravotníckych pomôckach nám vydajú naozaj nedoceniteľný poklad. Takáto ortéza môže mať podobu bezprstej rukavice, ale existujú aj verzie, kde sa zmestí jeden alebo viac prstov, podľa toho, aká veľká je postihnutá oblasť. Ortéza celú ruku spevní a ponúkne stabilitu a oporu tam, kde je potrebná.

Poslednou domácou liečbou, ktorú by sme si mali predstaviť, sú kapsaicínové krémy. Hlavnou prísadou a účinnou látkou tohto krému je kajanské korenie. Svoju vlastnú masť si dokážeme pripraviť tak, že zmiešame dokopy 2 – 3 kávové lyžičky olivového oleja s 2 – 3 posypmi kajanského korenia. Takto pripravenú zmes je potrebné rozotrieť na pokožku, nie však na pokožku, kde sa nachádzajú hocaké otvorené rany. Človek môže po aplikácií pociťovať jemné brnenie. Je potrebné dať si pozor, aby sa masť nedostala do styku s očami a ústami.

Jablčný ocot? Naozaj môže pomôcť?

V roku 2018 sa na internete objavil článok, ktorý popisoval, ako sa žena trpiaca bolesťou kĺbov na ruke kurírovala svojou vlastnou a domácky vyrobenou medicínou. Tú jej poradil liečiteľ, ktorý sa zaoberal domácou liečbou. Táto žena trpela hroznými bolesťami zápästia a kĺbov prstov, ktoré jej nedovolili spávať. Po troch mesiacoch tejto liečby hrdo prehlásila, že jej problémy sa zlepšili a bolesť výrazne ustúpila. Čo teda vlastne robila?

bolesť kĺbov na ruke Tri-krát do týždňa si namáčala pred spaním ruky v domácky vyrobenom kúpeli. Dobrá správa pre tých, ktorí by ho chceli vyskúšať je, že celý tento kúpeľ sa skladal z dostupných prísad, ktoré azda vo svojich domácnostiach máme naporúdzi aj práve v tejto chvíli.

Príprava kúpeľa spočívala vo zmiešaní 1 diela jablčného octu so 6 dielami vlažnej vody. Na záver ešte pridáme pár čajových lyžičiek medu, a to všetko je potrebné starostlivo premiešať, aby sa med rozpustil. Samotné ponorenie by malo trvať od 10 – 15 minút. Resp. je možné namáčať aj gázu a takýto obklad priložiť na postihnuté miesto. Hlavne, ak je ťažšie dostupné.

Aby sme s určitosťou potvrdili, či táto metóda naozaj funguje, musí si ju každý človek zrejme odskúšať sám na sebe. Pacientka totižto chcela ostať v anonymite a žiaden výskum zaoberajúci sa účinkami jablčného kúpeľu sa doposiaľ nekonal.

Zdroje

https://www.healthline.com/health/hand-pain

Arthritis in Your Hands: Early Signs of Hand Arthritis, and What to Do About It

https://www.verywellhealth.com/hand-pain-causes-treatment-and-when-to-see-a-doctor-4178830

https://www.health.harvard.edu/pain/top-5-ways-to-reduce-crippling-hand-pain

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hand-and-finger-ra#1

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319955.php

https://www.medicinenet.com/tendinitis_causes_symptoms_treatment/article.htm

Namáčala si ruky v jablčnom octe 3x týždenne. Výsledok? Neuveriteľné!

https://www.ottobock.sk/ortotika/klinicky-obraz-a-symptomy/tazkosti-so-zapastim/

https://stromzdravia.sk/zdrave-klby-a-zdrave-kosti/artroza-na-rukach/

https://www.biomag-magnetoterapia.sk/zapaly-klbov-ruky-a-zapastia/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *