Bioaktívny kolagén – kedy a prečo by ste ho mali užívať

bioaktívny kolagén

Čo je to kolagén a aké typy kolagénu poznáme?

Kolagén môžeme s určitosťou definovať ako väzbovú látku a zároveň jeden z najdôležitejších proteínov pôsobiacich v našom tele. Jeho úlohy v organizme sú nedoceniteľné a bez jeho prítomnosti nám sotva bude do spevu. Kolagén sa nachádza vo významnom množstve hlave v koži – tvorí až 80% jej štruktúry, ďalej pôsobí vo svaloch, našich šľachách, väzoch, zuboch, krvných cievach a dokonca aj v očných rohovkách.

Existuje mnoho rôznych typov kolagénu vyskytujúcich sa v našom tele (narátať ich môžeme až 16), no 80 až 90 percent telu najviac prospešného kolagénu zapadá do typu I, II alebo III, pričom jasnú prevahu v rámci týchto troch typoch má kolagén typu I. Jeho typický výskyt môžeme sledovať v pokožke, šľachách, kostiach a zuboch.

Slovo kolagén sa určite nejednému z nás okamžite spojí s iným bežne používaným slovom, ktoré vie u viacerých ľudí vyvolať pozitívnu aj negatívnu reakciu, ba niekedy až dokonca hrôzu či strach súvisiace so stratou tejto akosti. Je to MLADOSŤ. Túto vlastnosťou nášho tela si každý človek – muž či žena – chce udržať, čo možno najdlhšie ako to pôjde, no častokrát za ňu bojujeme nesprávnymi alebo nedostačujúcimi prostriedkami.

Viac o kolagéne sa dozviete tu.

Ako sa kolagén tvorí

V skorých rokoch nášho života je pre nás ešte nezáživné a zbytočné rozmýšľať nad tým, čo kolagén pre nás vlastne znamená a ako je pre nás táto bielkovina podstatná. Je to preto, že naše telo si ho ešte v dostatočnom množstve a v primeranej rýchlosti dokáže vyrobiť úplne samo a pomoc s touto činnosťou naozaj nepotrebuje. Tento cyklus sa ale narúša a spomaľuje s každou prevrátenou stránkou v knihe nášho života až do bodu, kedy sa celkovo zastaví.

Vedci zistili, že nedostatok kolagénu si začíname všímať už okolo 25. dožitého roku. Je tu však dokonca ešte horšia správa! Po 40tke sa kolagén v našom tele prestáva samostatne vytvárať takmer úplne. Je teda nanajvýš potrebné, aby sme jeho prísun pre organizmus zabezpečili inou cestou. Jedna z možností, ako tak spraviť, je samozrejme aj schopnosť upraviť našu stravu tak, aby bola obohatená o potraviny, ktoré tvorbe kolagénu napomáhajú. Sú to napríklad losos, ľanové a tekvicové semienka, avokádo či zelená zelenina.

Tip: Kolagén v strave – zoznam potravín, ktoré zvyšujú tvorbu kolagénu

Čo však robiť, ak všetko toto ste do svojho jedálnička zaradili, ale aj tak máte pocit, že toho kolagénu nie je dosť? Nuž, potom je asi najlepšie siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré tvorbu kolagénu v tele podporia a častokrát ešte pridajú zopár iných zdraviu prospešných účinkov ako príjemný bonus.

Rozdiel medzi klasickým a bioaktívnym kolagénom

Je možno dobré vedieť, že nie je kolagén ako kolagén. Ak sa už rozhodneme siahnuť po výživových suplementoch, bioaktívny kolagén je práve ten, pre ktorý by sme mali obetovať nejakú tú korunku. Je potrebné zakaždým si pozorne prečítať zloženie výživového doplnku, a tak zistiť, čo presne obsahuje. Naše telo sa nám za to napokon určite poďakuje.

Prečo je práve bioaktívny kolagén ten pravý? Jednoducho povedané, v tele sa správa trocha odlišne, no nie s nepatrnými obohatenými účinkami. Spracúva a rozkladá sa na menšie reťazce aminokyselín, čím sa jeho absorpcia podstatne zvyšuje a urýchľuje. Bioaktívny  kolagén je typ kolagénu najbližší tomu kolagénu, aký si samostatne vieme vytvoriť v našom organizme. Telo ho teda vie použiť okamžite tak, ako by použilo aj svoj vlastný kolagén.

Jeho výroba je chemickým zázrakom, nakoľko sa pripravuje hydrolýzou, ktorá umožňuje extrahovať kolagén v jeho najčistejšej a najkvalitnejšej podobe. Aj po spracovaní si zachováva štruktúru tzv. trojitej špirály, ktorá je typická pre bielkoviny živých organizmov. Navyše takto extrahovaný kolagén ďalej podporuje aj stimuláciu buniek pre tvorbu ich vlastného kolagénu.

Inca Collagenbalenie_incacollagen_bioaktívny_kolagén

 

Jeden z najpredávanejších kolagénových produktov. Narozdiel od kolagénu 4000 obsahuje aj kolagén typu III. Tento kolagén je taktiež bioaktívny čo znamená pre ľudský organizmus pozitívnu správu pretože sa lepšie vstrebáva.

Dávkovanie: 1 vrecúško denne rozpustiť vo vode

Nevýhodou tohto produktu je vyššia cena no niekedy je lepšie si za kvalitu priplatiť.

Bioaktívny kolagén – kedy je vhodné ho nasadiť

Bioaktívny kolagén je vhodné nasadiť v okamihu, kedy začíname pociťovať problémy v týchto konkrétnych oblastiach:

Koža

Ak našej pokožke chýba kolagén, bunky sa stávajú lenivými a neaktívnymi. Sieť kolagénu, ktorá ich držala pokope ako tmel už prestáva poskytovať potrebnú pružnosť a pevnosť – začína sa rozpadať. Spätnou reakciou na tento proces sa teda pokožka stáva dehydrovanou a podstatne tenšou. Začínajú sa objavovať vrásky a brázdy, ktoré hlavne na svojej tvári nikto vidieť nechce.

Kosti

Úbytok kostnej hmoty môže spôsobiť, že naše kosti ostanú napokon krehkéslabé. Riziko sa s vekom a neprimeranou záťažou či aktívnym športovaním zvyšuje. Rovnako je to aj s možnými ochoreniami kostí ako je napríklad osteoporóza.

Kĺby

Nízke hladiny kolagénu spôsobené starnutím u mnohých ľudí vedú k opotrebovaniu chrupavky a celkovému znehodnoteniu kĺbového aparátu. Naše kĺby sa tak stávajú bolestivéproblematické, pohyblivosť je značne obmedzená a teda náš aktívny životný štýl trpí.

Bioaktívny kolagén – účinky

Pozitívny účinok na kožu, vlasy a nechty

Štúdie narážajúce na vzťah kolagén – pokožka sa v jednom jednostranne zhodujú. Dostatočný prísun bioaktívneho kolagénu má za následok výrazné zlepšenie bežných kožných problémov spojených so starnutím pokožky ako sú napríklad dehydratácia tváre, nedostatočná elasticita, nežiadúci výskyt vrások a drsnosť na dotyk. Pokožka vyzerá napohľad zdravšie, nie je začervenaná, jej tón je zjednotený.

Ďalej potvrdzujú, že účinok na naše nechty zabráni ich lámavosti, štiepeniu a naopak napomôže ich rýchlemu rastu, pevnosti a pružnosti. Vlasy sa taktiež budú tešiť extra výžive, budú lesklé, silné, plné objemu a končeky sa prestanú štiepiť. Ideálne riešenie pre tých, ktorí si ich potrebujú vypestovať, no kvôli zničeným posledným pár centimetrom musia neustále navštevovať kaderníka.

Bioaktívny kolagén – výhoda pre naše kĺbybioaktívny kolagén_beh

Aj keď bioaktívny kolagén nefunguje ako prevencia, dokáže napomôcť, ak nám naše kĺby spôsobujú bolesť. Hlavne u športovcov vie účinne a rýchlo poskytnúť látky potrebné na regeneráciu či budovanie svalov. Bioaktívny kolagén takisto bojuje s úrazmi, zápalmi, kožnými ochoreniami či pomliaždeninami.

Trávenie

Štúdie zistili, že dlhodobé užívanie bioaktívneho kolagénu znižuje možnosť výskytu resp. zmierňuje sprievodné príznaky gastrointestinálneho zápalu a celkovo napomáha priaznivému tráveniu potravy.

Účinná zbraň proti únaveunava

Cítite sa často unavení a bez života? Dokážete celý deň prespať a napriek tomu vstať ešte viac vyčerpaní, ako keď ste si ľahli do postele? Tak aj na tieto problémy, ktorým veľmi často nevenujeme až takú pozornosť, akú by sme mali, môže byť odpoveďou bioaktívny kolagén. Ten ako aktívna látka bojuje proti vyčerpanosti a únave, dodáva energiu a priaznivo pôsobí aj na celé nervové ústrojenstvo.

Boj proti stresu

Všetci dobre poznáme, akú neplechu vie v našom tele spôsobiť stres. Napriek radám mnohých odborníkov a lekárov nedokážeme sa mu vždy úplne vyhnúť, no poznáme niekoľko spôsobov, ako proti nemu účinne bojovať. Bioaktívny kolagén je jeden z tých spôsobov, ktorým sa dokážeme brániť proti každodennému stresu, a tak sa udržiavať v zdravom a mlado vyzerajúcom tele čo najdlhšiu dobu.

Zdroje

What is Collagen? Collagen Benefits & Side Effects

https://www.peptan.com/about-peptan/what-is-peptan/about-collagen-peptides https://powerlogy.com/natural-collagen-protein-300g/?gclid=Cj0KCQjwrJ7nBRD5ARIsAATMxsu91PmyQu6rXo7fp56hARIlrgW56qjhKzLZ07jHIRvMXNIz32qVAxMaAlU0EALw_wcB

http://beauty.invent-team.sk/files/Bioaktivny-kolagen.pdf

https://www.tvojezdravie.sk/viete-co-je-bioaktivny-kolagen-jeho-ucinky-na-zdravie-i-krasu-si-vas-ziskaju-/18610?position=hs_footer

https://www.webnoviny.sk/nie-je-kolagen-ako-kolagen-viete-si-vybrat-ten-spravny/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *